ההיסטוריה המארונית והזהות הפיניקית

ההיסטוריה המארונית לא מתחילה במרי מארון, גם לא בישו וכך גם לא בקבוצה האתנית הארמית – היא מתחילה על חופי פיניקיה, לבנון של היום – חלקה הצפוני של ארץ כנען.

ההיסטוריה המארונית והזהות הפיניקית

ההיסטוריה המארונית מתחילה לפני יותר מ-4000 שנה, ביחד עם ההיסטוריה העברית.

הפיניקים היו האומה הצפון כנענית ודיברו בשפה הפיניקית (בשפת: "דברים כנענים"), שפה הקרובה מאד לשפה העברית. קראו לעצמם "כנענים" וזיהו עצמם כ"כנענים".השפה הפיניקית נבעה מתוך השפה הפרוטו-כנענית, שמשם התפצלו 3 שפות מרכזיות: עברית, פיניקית ואוגריתית. השפה הארמית הגיע מאוחר יותר, מתוך השפות הצפון-מערביות שמיות. השפות הכנעניות גם כן שייכות לשפות הצפון-מערביות שמיות, אך הן שונות וקדומות יותר.

הצפון-כנענים (פיניקים) נבעו מאותו מקנה אתני אחד, כנעני, כמו הדרום-כנענים (העברים).

האמונה הדתית של הפיניקית סובבה סביב אלהי כנען – אל-עליון, אשרה, בעל, ענת, כשר-וחסיס, ניכל-אב, ירח, שמש, ועוד – כמו האמונה הדתית העברית, לפני עליית היהוויזם והמונותאיזם.

העברים קראו לפיניקים "בני צור", שכן צור היתה העיר המרכזית והחשובה ביותר לפיניקים. האדם שהוכתב מלך צור, דה-פאקטו היה מלך פיניקיה.

הפיניקים היו עם סוחר ומגלה. רוב עריהם יושבות על החוף – צור, צידון, גבל, בארות (ביירות), קרת-חדשת (קרתגו), עתיקה (עותיקה), היפו רגיוס, ברקן (ברצלונה) ועוד.

הפיניקים שמרו על עצמאותם היחסית גם מול השתלטות בבל ואשור על האזור, לפחות עד ההשתלטות היוונית של אלכסנדר מוקדון.

לאחר ההשתלטות, התרבות היוונית כבר חילחלה לתוך כל מעמדי החברה הפיניקית – הלבוש השתנה, מבנה הערים השתנה, מבנים חדשים קמו – אל כמה דברים לא שתנו: השימוש בשפה הפיניקית, הזהות הכנענית והאמונה הפוליתאיסטית. זכרו את שלושת המאפיינים האלה, הם יחזרו בהמשך.

ב-64 לפנה"ס, האימפריה הרומית סיפחה את שטח פיניקיה תחת "פרובינקיה סוריה" – סוריה בכוונה ללבנט, לא כי האוכלוסייה סורית. היוונים והרומאים, בחוסר יכולתם להעריך ולזהות תרבות שונה, קראו לכל האנשים "סוריים", כי השפה הסוריאנית היתה נפוצה באזור. כך גם עושים אירופאים עכשווים. לא מפתיע.

לאחר עליית הנצרות והתנצרות האימפריה הרומית, פיניקיה היתה מבין כיסי הפוליתאיזם האחרונים בלבנט. זהותם של יושבי פיניקיה: כנענית. שפתם: גם יוונית, גם לטינית, גם ארמית, אך מרכזית: פיניקית. דתם: פוליתאיסטית.

במאה ה-5, הגיח מתוך הכנסייה הסוריאנית-ארמית, נזיר בשם מרי מארון, שהחליט לפרוש אל עמק האורונטס בלבנון ולחיות חיי בידוד. הוא התנגד נחרצות לביטול הגדרתו של ישו כבן האלהים וכמשיח עלי אדמות, ע"י הפטריארכיה של אנטיוכיה, והתפצל מהכנסייה. לאט לאט, קהילת מאמינים קטנה, אך אדוקה, הצטופפה סביב מארון, בעיקר ארמים דוברי ארמית ויוונית.

לקראת מותו של מארון, נשלח אברהם בן כירוס להרי ושפלות לבנון כדי לאסוף מומרים ומאמינים. אותו אברהם, שכיום נקרא "השליח של לבנון", הצליח הצלחה כבירה – הוא המיר את דתם של כל הפוליתאיסטים הפיניקים לנצרות נוסח מארון.

הפרימאטים הארמים של הכנסייה השרישו את השפה הארמית לכתבי הקודש ולשפה המדוברת. הארמית, כשפת חולין וקודש, זרה לפיניקים – אך הם קיבלו אותה בכל זאת, כשדרישת הכנסייה.

אך הפיניקים, שעכשיו ממלאים כ95% מהמארונים, נצרו את זהותם הכנענית, במידה. זאת כאשר השפה שדיברו, שפתם הילידה, לא דוברה עוד על ידם. דתם הפוליתאיסטית, נדפה מן העולם (כמובן עם זיקה חזקה של הפוליתאיזם הכנעני ליהדות). רק זהותם, גם אם בצורה שברירית, נותרה.

 לאחר פלישת הערבים עם האסלאם, המארונים הפיניקים נאלצו לברוח אל הרי הלבנון, שם תורתם, סיפורם והגדרתם התפתחו.כתוצאה מדיכוי הזהות והערביזציה שהביאו איתם הערבים, המארונים נדרשו לקבל על עצמם זהות חד-משמעית, זהות ארמית-סוריאנית. אך, בשונה לשאר הכנסיות דוברות הארמית, המארונית היו יחודיים בזיקתם ללבנון – הם מבחינה כנסייתית והן מבחינה שהדורות המארונית, בצל הכיבוש הערבי ומאוחר לו, לא זכרו – בגלל שנבעו מהקרקע של לבנון, של צפון כנען.

לסיכום

אני קורא לכל המארונים, בכל העולם, ובצורה ממוקדת יותר, בתוך מדינת ישראל (כי אתם כנראה אלה שיוכלו לקרוא את זה) – אמצו את הזהות הפיניקית/כנענית שלכם.

אין בדרישתי מכם לזנוח את הזהות הארמית שחלקכם מחזיקים בה – לא ולא. אך אני בהחלט מבקש מכם לחזור לזהותכם הפיניקית-כנענית קודם כל. אני מבקש מכם, המארונים הישראלים, דוברי העברית, להיות חוד החנית בלימוד השפה הפיניקית לכל האוכלוסייה הפיניקית-מארונית.

אתם, המארונים, הצפון-כנענים, אחינו – גם מבחינת צדקת הדרך, וגם מבחינה משפחתית. שני עמינו כנענים, בנים לאותו בית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s