על "הגזע העברי" הפיקטיבי

"הגזע העברי" לא קיים. ממבו-ג'מבו.

זה שאין גזעים זה ידוע מראשית המחקר הגנטי. וכך, גם אין "גזע יהודי" (או "תת-גזע יהודי"), אין "גזע אסייתי", "גזע אפריקאי", "גזע ארי" ועוד שטויות כאלה. העניין של "גזעים" שונים של בני אדם התחיל לפני דרווין (לכל אלה ש"דרוויניזם זה המקור לגזענות") ונבע מחוסר הבנה בגנטיקה האנושי ונסיון לחלק בני אדם לקבוצות ע"פ צבע עורם.

מה שאנחנו יודעים מהמחקר הגנטי המודרני הוא שכן יש קבוצות אתניות קשורות אחת לשניה עם שינויים חיצוניים. ההבדלים החיצוניים הם, במלוא מובן המילה, דקים כעובי העור.

ישנה זיקה גנטית כללית בין קבוצות של אנשים, בגלל זה אפשר לזהות סמנים של קבוצות אתניות שונות בדי.אן.איי. יש סממנים (haplogroups) שמקורם בהתפצלות השמית של היציאה מאפריקה (שאלה סממני כרומוזום וואי, J1 ו-J2, שנפוצים בקרב עברים, דרוזים, מארונים וערבים), יש סממנים שמקורם באוראל (N1c1, נפוץ בקרב פינים, הונגרים, לאפים וכ'ו). בזכות מחקר הגנום האנושי אנחנו גם יודעים שאין "טוהר גנטי". אין דבר כזה. גם לקבוצות אתניות במזרח אפריקה אין "טוהר גנטי" – יש השפעות גנטיות שונות בכל קבוצה אתנית שהיא.

מפאת חוסר ההשכלה וההדגשה האמריקנית על "גזע", ישנן הרבה קבוצות שאוהבות לטעון את צבע העור וה"גזע" של הכנענים או "הצבע המקורי של עם ישראל". יש כאלה שאומרים שהכנענים היו שחורים (מבית היוצר של Jesus was black). יש כאלה שטוענים שהכנענים (או הפיניקים, לאותו עניין) לא היו בכלל שמים, אלא חלק מהכלל ההודו-איראני, "הארי", והיו לבנים. יש כאלה שטוענים שכל העברים והיהודים היו אנשים חומים קטנים עם אף גדול ושיער שחור. ישנן קבוצות ערביסטיות שטוענות שהפיניקים היו בכלל ערבים מבחריין.

שנית, ממבו-ג'מבו.

מה כן היה?

כנען, כארץ שבה עברו דרכי מסחר מרכזיות, והכנענים כעם סוחר ומקבל, היו "בשלל צבעים". היו חומים, לבנים, שחורים, מוקה, נקודות, כל מה שתעלו על הדעת. "המרקם" של האוכלוסייה היה מזכיר מאוד את קשת הצבעים במדינת ישראל. רמזים ל"צבעים" של עם ישראל מצויים בתנ"ך, כדוגמת אדמוניותו של דוד ועיניה התכולות של לאה.

לסיכום, כן יש אתניות עברית, זיקה גנטית-משפחתית כללית בין בני הלאום העברי, אך אין זה הדבר המרכזי. המרכזיות היא הזיקה התרבותית בין בני הלאום, הזיקה ההיסטורית בין בני הלאום, הזיקה הרגשית בין בני הלאום והזיקה ההיסטורית של בני הלאום לארץ.

משלחת כנענית לתות-ענח'-אמון, מלך מצרים, מהמאה ה-14 לפנה"ס. איור של ציור קיר בנמצא בתבאי (נוא אמון) באמצע המאה ה-19.
כפי שאפשר לראות, יש שם בהירי-עור עם שיער שחור; שחומי-עור עם עיניים בהירות; אדמוניים; והרבה מאוד פיאות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s